God tillväxt i båda affärsområdena

ANDRA KVARTALET 2026

  • Nettoomsättningen uppgick till 52 251 (46 373) TEUR, en ökning med 12,7% jämfört med samma kvartal föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 12,8%.
  • Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 3 034 (3 829) TEUR, motsvarande en EBIT-marginal på 5,8 (8,3)%.
  • EBITA uppgick till 3 064 (3 859) TEUR, motsvarande en EBITA-marginal på 5,9 (8,3)%.
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 4 846 (5 703) TEUR, motsvarande en EBITDA-marginal på 9,3 (12,3)%.
  • Justerat rörelseresultat före avskrivningar (justerad EBITDA) uppgick till 5 607 (5 891) TEUR, motsvarande en justerad EBITDA-marginal 10,7 (12,7)%.
  • Orderingången uppgick till 48 807 (48 575) TEUR, en ökning med 0,5% jämfört med samma kvartal föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 1,0%.
  • Resultat per aktie uppgick till -32,13 (4,97) EUR.
  • ViaCon tecknade en avsiktsförklaring gällande försäljning av ViaCons fastighet i Rydzyna i Polen. Avsiktsförklaringen inkluderar även en så kallad sale-and-leaseback, där ViaCon avser att teckna ett leasingavtal för fastigheten. Om transaktionen slutförs förväntas den ha en positiv kassaflödeseffekt under andra halvåret 2026 på cirka 7 000 TEUR.

JANUARI-JUNI 2026

  • Nettoomsättningen uppgick till 79 728 (83 412) TEUR, en minskning med -4,4% jämfört med samma period föregående år. Organisk tillväxt uppgick till -2,9%.
  • Rörelseresultat (EBIT) uppgick till -822 (4 276) TEUR, motsvarande en EBIT-marginal på -1,0 (5,1)%.
  • EBITA uppgick till -762 (4 336) TEUR, motsvarande en EBITA-marginal på -1,0 (5,2)%.
  • Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 2 668 (8 027) TEUR, motsvarande en EBITDA-marginal på 3,3 (9,6)%.
  • Justerat rörelseresultat före avskrivningar (justerad EBITDA) uppgick till 3 532 (8 920) TEUR, motsvarande en justerad EBITDA-marginal 4,4 (10,7)%.
  • Orderingången uppgick till 90 537 (87 514) TEUR, en ökning med 3,5% jämfört med samma period föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 4,6%.
  • Resultat per aktie uppgick till -155,85 (-58,59) EUR.

KONCERNCHEFENS KOMMENTAR

Andra kvartalet 2026 präglades av god tillväxt inom båda affärsområdena, Bridges & Culverts Solutions och Water & Ground Solutions. Tillväxten drevs av fortsatt god efterfrågan på merparten av våra marknader, samt en välkommen återhämtning efter den ovanligt tuffa vinter som dämpade våra kunders aktivitet under årets första kvartal. Orderingången var stabil och på en helt tillfredsställande nivå, och vi har fortsatt en stark pipeline och orderstock inför kommande kvartal.

Kvartalets nettoomsättning uppgick till 52 251 (46 373) TEUR, en ökning med 12,7 procent jämfört med samma kvartal föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 12,8 procent. EBITA uppgick till 3 064 (3 859) TEUR, motsvarande en EBITA-marginal om 5,9 (8,3) procent.

Kostnadskontrollen var fortsatt god, men marginalerna påverkades negativt av en förändrad produkt- och projektmix, samt av höga materialkostnader till följd av de förhöjda oljepriserna. Detta påverkade framför allt våra plastbaserade produkter och lösningar inom Water & Ground Solutions. Mot slutet av kvartalet noterade vi en nedgång i oljepriserna, mot mer normala nivåer.

Orderingången uppgick till 48 807 (48 575) TEUR, en ökning med 0,5% jämfört med samma motsvarande kvartal föregående år. Organisk tillväxt uppgick till 1,0%.

I maj tecknade ViaCon en avsiktsförklaring gällande försäljning av bolagets fastighet i Rydzyna i Polen. Avsiktsförklaringen omfattar även en så kallad sale-and-leaseback, där ViaCon avser att teckna ett leasingavtal för fastigheten. Processen löper på enligt plan, och om transaktionen slutförs förväntas den ha en positiv kassaflödeseffekt på cirka 7 000 TEUR under andra halvåret 2026.

BRIDGES & CULVERTS SOLUTIONS
Affärsområdet visade god tillväxt under kvartalet, till stor del driven av en återhämtning efter vinterns förseningar samt en fortsatt stark underliggande efterfrågan på lösningar för broar och kulvertar, kopplat till infrastrukturförnyelse i Europa. Marginalen påverkades något av en förändrad produkt- och projektmix.

WATER & GROUND SOLUTIONS
Även Water & Ground Solutions utvecklades positivt under kvartalet, med god tillväxt drivet av fortsatt stark efterfrågan inom geoteknik, dagvatten och markanläggning. Höga materialkostnader för plastbaserade produkter, till följd av det förhöjda oljepriset, påverkade lönsamheten negativt. Mot slutet av kvartalet noterade vi en nedgång i oljepriserna, mot mer normala nivåer.

Sammantaget är jag nöjd med utvecklingen under andra kvartalet. Den goda tillväxten i båda affärsområdena ger oss en positiv grund att stå på inför resten av året, och jag ser med tillförsikt fram emot fortsättningen. Kundernas behov med ett sammanhängande produkterbjudande och att driva effektiviseringar tvärs över verksamheten.

Stefan Nordström,
VD och koncernchef

Rapporten i sin helhet finns publicerad på www.viacongroup.com.